Pytanie#2 W jakim celu stosuje się systemy otwórz/zamknij przy sterowaniu pneumatycznym klapami dymowymi?
Najczęściej stosowanym systemem sterowania klapami dymowymi w budynkach produkcyjno-przemysłowych jest system pneumatyczny, w którym można wyróżnić dwa podstawowe warianty:
- -tylko otwieranie, które umożliwia zdalne otwarcie klap dymowych, natomiast zamykanie odbywa się ręcznie z poziomu dachu;
- -otwieranie/zamykanie, które umożliwia zarówno zdalne otwarcie jak i zamknięcie klap dymowych z poziomu posadzki.
Oba systemy różnią się ilością prowadzonych ciągów instalacji pneumatycznej sterującej klapami dymowymi. W pierwszym przypadku mamy jeden ciąg, a w drugim dwa ciągi instalacji pneumatycznej.
Wariant 1 jest tańszy, w takim razie dlaczego stosuje się coraz częściej systemy otwórz/zamknij przy pneumatycznym klapami dymowymi?
Rozpatrzmy następującą sytuację: w czasie złych warunków atmosferycznych, zgodnie z prawem Murphy’ego doszło omyłkowego otwarcia klap dymowych w hali magazynowej.
W czasie niezbędnym na sprowadzenie serwisu i ręczne zamknięcie wszystkich klap zniszczeniu może ulec majątek o znacznej wartości. Nie zawsze można powiedzieć „przecież nie jest z cukru” L.
Rozwiązaniem alternatywnym jest stosowanie systemów otwórz/zamknij umożliwiających zdalne zamkniecie klap z poziomu posadzki przez przeszkolonego pracownika magazynu lub ochrony.
Jakie są inne warianty konfiguracji sterowania samoczynnymi urządzeniami oddymiającymi? Co można, a co trzeba uwzględnić określając podstawową charakterystykę urządzeń oddymiających w budynkach PM? Jeżeli kogoś interesują te zagadnienia proszę o pozostawienie informacji w komentarzu.