Kiedy i jakie hydranty są wymagane w garażach?
Odpowiedź na pytanie czy i jakie hydranty są wymagane w garażu znajdziemy w § 19 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719 ze zmianami), to jest hydranty 33 muszą być stosowane w garażu:
- jednokondygnacyjnym zamkniętym o więcej niż 10 stanowiskach postojowych;
- wielokondygnacyjnym.
Wymóg ten nie dotyczy wolno stojących garaży na terenach zamkniętych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
Zamiast przeszukiwania aktów prawnych możemy również skorzystać z pomocy PAP24.PL klikając na znak paragrafu:
O tym, czy hydranty są wymagane dla projektowanego garażu oraz o tym, co należy wziąć pod uwagę przy ich doborze, przypomni nam również aplikacja PAP24.PL https://pap24.pl/. Więcej informacji możemy uzyskać otwierając kwestionariusz doboru lub zapraszając do współpracy doradcę technicznego producenta.
Podstawowe wymagania dotyczące hydrantów DN 33 znajdziemy w karcie charakterystyki ogólnej, którą pobierzemy bezpośrednio z aplikacji PAP24, lub z zakładki Wparcie/Karty charakterystyk urządzeń przeciwpożarowych, natomiast trzeba pamiętać, że ogólne wymagania nie zastąpią doświadczenia uprawnionego Projektanta i Rzeczoznawcy!
O czym jednak każdy powinien pamiętać przy określaniu szczegółowej specyfikacji hydrantów?
Jedno z pytań kwestionariusza dotyczy narażenia hydrantu na ujemne temperatury – brak uwzględnienia wpływów środowiska jest jednym z najczęstszych błędów przy projektowaniu wewnętrznej instalacji przeciwpożarowej. W trakcie praktyki zawodowej, kilkukrotnie spotkałem się z przypadkiem zamarznięcia hydrantu zlokalizowanego najbliżej bramy wjazdowej. Nie zapomnijmy, że temperatura powietrza zimą w naszym kraju potrafi jeszcze spaść poniżej 0 °C. Zazwyczaj kończy się uszkodzeniem instalacji. W przypadku zagrożenia pożarem konsekwencje mogą niestety być poważniejsze.
Jak więc uniknąć powyższej sytuacji? Istotne aby już na etapie koncepcji prawidłowo przygotować specyfikację urządzenia – będzie to podstawa do dalszych prac projektowych a później realizacji.
Zgodnie z kartą charakterystyki:
- W budynku należy zabezpieczyć przewody zasilające instalacji wodociągowej przeciwpożarowej i hydranty przed możliwością zamarznięcia, lub zastosować instalację suchą, pod warunkiem zastosowania rozwiązań umożliwiających jej nawadnianie w sposób ręczny i/lub automatyczny.
- Hydranty, które mogą znajdywać się w środowisku agresywnym powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję z uwzględnieniem klas ekspozycji oddziaływania środowiska.
Warto również przeanalizować przykładowe schematy uwzględniające między innymi zabezpieczenie przed niekontrolowanym wypływem wody z instalacji:
Czy to już wszystko? Oczywiście nie! Ale już wiemy, gdzie znaleźć podstawowe wymagania dla hydrantów w garażach.
Korzystanie z PAP24.PL jest bezpłatne dla zarejestrowanych użytkowników. Filmy instruktażowe są dostępne na kanale YouTube.
Instrukcja obsługi PAP24.PL jest do dostępna tutaj.