Pytanie do eksperta #1

Pytanie do eksperta #1

Dodano: 28 września 2021

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na pytania zgłaszane w trakcie warsztatów szkoleniowych, które odbyły się na Stadionie Miejskim w Poznaniu rozpoczynamy publikację odpowiedzi  w cyklu ,,pytanie do eksperta”.

W trakcie warsztatów odpowiedzi udzielali doradcy techniczni, natomiast dla tych, którzy nie mieli okazji usłyszeć odpowiedzi na żywo przedstawiamy je ponownie!

 

Pytanie#1 Jak wiatr wpływa na skuteczność usuwania dymu przy zastosowaniu okien oddymiających?

Urządzeniem do usuwania dymu z klatek schodowych, o którym mowa w § 245 lub 256.2 rwt. jest najczęściej klapa dymowa uruchamiane samoczynnie za pomocą systemu wykrywania dymu. Czasami, szczególnie w budynkach istniejących, do usuwania dymu są stosowane okna oddymiające. Rozwiązanie takie dopuszcza np. standard techniczny VdS 2221:2007-08 Urządzenia do oddymiania klatek schodowych. Projektowanie i instalowanie. Projektant urządzenia przeciwpożarowego musi być świadomy wpływu warunków atmosferycznych na skuteczność usuwania dymu z klatki schodowej i tak dochodzimy do pytania: jak wiatr wpływa na skuteczność usuwania dymu przy zastosowaniu okien oddymiających?
Rozpatrzmy dwa scenariusze.

 

W tym wariancie podciśnienie występujące od strony zawietrznej wspomaga grawitacyjne usuwanie dymu, ale kierunek wiatru może ulec zmianie i wówczas możliwy jest scenariusz 2…

W takiej sytuacji może dojść do odwrotnego niż zamierzony skutek, czyli napływu powietrza górą do klatki schodowej, jego wymieszania z dymem i znacznego pogorszenia warunków ewakuacji. W skrajnych przypadkach dym może wydostawać się drzwiami wyjściowymi przeznaczonymi do napowietrzania klatki schodowej i służącymi jednocześnie do ewakuacji osób z budynku.

Czy można w takim razie wykorzystywać okna oddymiające jako skuteczne urządzenie do usuwania dymu? Można, ale jak to już będzie odpowiedź na kolejne pytanie…

 

Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach ekspertów należy traktować jako materiał pomocniczy.